استراتژيها، توانمنديها و فعاليتها
هیچ اخباری در دسترس نیست
آرشيو اخبار
 
هیچ مقاله ای در دسترس نیست
آرشيو مقالات
 
گروه بيوتكنولوژي پزشكي > واحد تحقيقات پروتئين هاي نوتركيب (دكتر فريدون مهبودي)

Recombinant,Protein  اولين گروهي بود كه كار خود را بر روي توليد، خالص‌سازي و استفاده كاربردي از پروتئينهاي نوتركيب در انستيتو آغاز كرد.
اولين گامها با همكاري مراكز بين‌المللي مهمي چون سازمان بهداشت جهاني آغاز شد كه توانست امكانات اوليه را به منظور دستيابي به اين هدف در اختيار گروه قرار دهد. با ايجاد اين گروه و ورود دانشجويان PhD، كار در عرصه‌هاي گوناگون از جمله، شناسايي ژنهاي سويه‌هاي مختلف ليشمانيا، اينترفرون و انسولين آغاز گرديد كه تجارب مفيدي را به همراه داشت. پس از شيوع ويروس HIV در كشور، نظر به اهميت موضوع و ضرورت شناسايي ژن بيماران، گروه HIV نيز در اين گروه تاسيس گرديد، پس از آماده سازي امكانات، شناسايي ژنهاي بيماران ايراني آغاز و بالغ بر سيصد ژن در بانك ژن ثبت گرديد.
نتايج داده ها نشان دادند كه در بيماران ايدزي منشاء ويروسها از خونهاي آلوده كشورهاي اروپايي مي باشد.
از جمله  فعاليت هاي ديگر گروه، تعيين جهشهايي مي باشد كه باعث ايجاد مقاومت در بيماران HIV+ مي‌باشد. كه نقش مهمي در تعيين الگوهاي داروي مصرفي با توجه به سويه ها و جهشهاي جديد در بيماران ايراني مي باشد.
سومين گام شناسايي بيماران در اولين فرصت ممكن با استفاده از تكنولوژي Real time PCR بود كه با موفقيت انجام و خدماتي نيز به مراكز درماني ارائه شد. همچنين با اين تكنينك، جهشهايي كه سبب ايجاد مقاومت در بيماران HIV+ نسبت به داروها مي شود نيز شناسايي گرديد كه در روش درمان آنان بسيار موثر و راهگشا بود.
سومين هدف گروه توليد كيت تشخيص HIV با استفاده از تكنولوژي پروتئينهاي نوتركيب در كشور بود كه پس از مراحل مطالعاتي توليد آزمايشگاهي آن در انستيتو پاستور ايران آغاز شد. در اين كيت سه نوع پروتيئن استفاده شده كه قابليت تشخيص وجود آلودگي به ويروس HIV و ابتلا به ايدز را در نمونه خون افراد دارا مي‌باشد. از ديدگاه جهاني تكنولوژي توليد اين كيت منحصر به فرد مي باشد. در جهان براي توليد اين كيت 3 پروتئين را جداگانه توليد و خالص مي كنند ولي در كيت انستيتو پاستور يك پروتئين به صورت فيوژن يا مركب كه در بر گيرنده هر سه پروتئين مي باشد استفاده شده است. به اين ترتيب هم حساسيت بالايي دارد و هم هزينه توليد  حدود يك سوم نوع خارجي است و از اين لحاظ قابل رقابت  با نوع خارجي مي باشد. در صورت توليد و فروش اين كيت در داخل كشور  مي توان آن را به ديگركشور ها صادر نمود و همچنين اين امكان وجود دارد كه اين كيت به برخي كشورهاي فقير آفريقا  به صورت رايگان اهدا گردد كه جنبه تبليغاتي خوبي داشته و باعث تقويت هر چه بيشتر جايگاه جمهوري اسلامي ايران در بين اين كشورها مي گردد.


 
صفحه اصلي | درباره ما | تاريخچه | گروه ها | ارتباط با صنعت | تماس با ما
Copyright © 2009   BRC All right Reserved Design By Ecomiran